SCADA Yazılımınız FDA onaylı Title 21 CFR Part 11 uyumlu projeler oluşturmaya hazır mı?

FDA onaylı başlık 21 CFR Part 11 uyumlu proje ne demektir? En basit tanımıyla bu tür bir projenin; SCADA sistemi tarafından izlenen veya tetiklenen ilgili aksiyonların, takip ve kayıt bilgisinin izlenmesi için yöntemlere sahip olması ayrıca sistem tarafından sağlanan bilginin yüksek güvenilirlikte olmasını sağlayan prosedürleri içermesi gereklidir. Indusoft Web Studio üreticilerin CFR part 11 uyumlu SCADA projeleri yaratmak için ihtiyacı olan tüm araçlara sahiptir.

Endüstride FDA uyumu genellikle ilaç sanayinde istenmekle birlikte, gıda ve içecek sektörü ile su arıtma tesislerinde de artan sayıda talep olmaktadır. Bir projenin FDA uyumlu olmasını sağlayacak şekilde olması için bazı ipuçları :

Güvenlik: Güvenlik, FDA onaylı SCADA yazılımının en can alıcı özelliğidir. Indusoft Web Studio güvenli SCADA ve HMI uygulamalarının yanısıra opsiyonel olarak LDAP üzerinden Microsoft Active Directory’yi destekler. IWS güvenlik sistemi grupları ve kullanıcıları destekler. Kullanıcılar farklı gruplara tanımlanabilir. Örneğin, Mehmet makine operatörlerinin şefi olsun. Mehmet, Operator  grubunun bir üyesi olabildiği gibi Şefler grubunun da üyesi olabilir. Şifreleme, tarihlendirme, E_imza zaman aşımı, otomatik çıkış ve kullanıcı hesabını otomatik kilitleme gibi özelliklerin hepsi IWS’de mevcuttur.

İzlenebilirlik: IWS kullanıcı işlemlerini kaydeder, sürecin her adımının takip edilmesini sağlar. Kullanıcı giriş yapabilir veya çıkabilir, notları değiştirebilir veya yaratabilir. Alarm kabul etme komutları da veritabanında kaydedilir. Elektronik imza standarT özelliklerdendir.

SQL Uyumluluğu: Raporları saklamak, reçeteleri değiştirmek ve denetim süreçleri yaratmak için herhangi bir SQL veritabanına bağlantı imkanı sağlar.

Raporlar: Değiştirilemeyen, doğrudan yazıcıya, FTP sunucusuna, e_mail’e, veya akıllı telefona gönderilebilen raporlar oluşturulur. SCADA yazılımınin hard copy raporlar oluşturması Başlık 21 CFR part 11 uyumlu olmasında önemli bir özelliktir.

Olaylar: Elektronik imza ile kullanıcı tarafından gerçekleştirilen aksiyonlar ile dahili sistem işlevlerini izlemek ve raporları yaratmak gerçekleşen olayları doğrulamayı sağlar.

Bunlar da ilginizi çekebilir:

Scada Projelerinde Çözünürlük

9 Adımda Doğru Scada Yazılımı Seçimi

Indusoft Web Thin Client

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.